Bine aţi venit pe pagina catedrei de Limba  Română

 

ÎNCADRARE----AN ŞCOLAR  2010 / 2011

1.Prof.EMILIA GHEORGHINCĂ
               Univ.”AL.I.CUZA”,Iasi,promotia 1981, Masterat”Comunicare si relatii publice”,grad didactic I ,coordonator Cerc pedagogic,metodist

2.Prof. CRENGUŢA  BORHAN
             Univ.”AL. I. CUZA”,Iasi,promotia 1993, Masterat”Comunicare si relatii publice”,grad didactic I, responsabil comisie metodică limba si literatura română Scoala nr. 8,

3.Prof. DORINA SOLCAN
               Univ.”AL. I. CUZA”,Iasi,promotia 1980, grad didactic definitiv,Cursuri de psihopedagogie si metodică  a personalului din învătămant,membru ANPRO

4.Prof. DORELA  MOLDOVANU
                Univ.”AL.I.CUZA”,Iasi,promotia1998,Mastera-cursuri postuniversitare de specializare profesori documentaristi ,grad didactic I ,membru în comisia CEAC
curs postuniversitar, metodist Isj, formator local

5.Prof.  CATALINA GURALIUC
                 Univ.”AL.I.CUZA”,Iasi,promotia 1999, Masterat Literatura română postbelica”,grad didactic I,

6.Prof. CEZAR CIOBÎCĂ
                 Univ.”AL.I.CUZA”,Iasi,promotia 1999, Masterat Teoria si practica traducerii”,grad didactic II ,responsabil comisie metodica limbi străine.

  

Cadrele didactice din comisia metodică de Limba şi literatura română au iniţiat numeroase proiecte în care s-au implicat elevii din diferite clase: excursii cu temă literară, participarea la manifestările artistice din cadrul zilelor şcolii noastre,parteneriate cu alte institutii,pregatire cu elevii în vederea evaluării naţionale si a olimpiadelor scolare.

 

Din activitatile catedrei noastre:

Prof. Borhan Crenguţa 
         Activitati diverse:
 
  PARTENERIATE:
                    
Scoala  nr. 14,”Stefan cel Mare”, Botosani:

                                  
  -LUMEA BASMELOR
                                   
-TRADITII,OBICEIURI,CREATIE
                       Grădiniţa nr.11,Botosani
                                    -BASMELE COPILĂRIEI

                  
  Cabinet stomatologic ”MANUELA MELNIC”
                    
Centrul  de  îngrijire de tip familial”Sf. IOAN”,Bucecea:
                                      -Traditii romanesti  reflectate în literatura
                                    
  -Eminescu,Luceafarul poeziei române
                                         -Concurs Caragiale
                                         -Concurs Creanga-Viata si opera scriitorului
                                       
  -Pădurea în opera eminesciană
                       Cerc de lectura:  -“Călătorie în lumea fanteziei “
                       Concurs judeţean ”Poveşti de iarnă”
                       Concurs judeţean ”Cânt şi joc moldovenesc”
   
 Prof.Moldovanu Dorela:
            Activitati diverse:
  
  PARTENERIATE:

                        Grădiniţa nr.10,Botosani
                                          -TEATRUL SI COPII
                        Scoala Albesti
                                           Proiect educativ--COPIL CA TINE SUNT SI EU

Teste în vederea tezei  unice-Auxiliare  didactice-clasele VII-VIII
-colaborator   revista Perspective didactice,
-bursa Comenius Slovenia 2009
 -educator  parental  in proiect Scoala parintilor 2010,, membru CEAC si membru in 
Comisia de prevenire si combatere a violentei in scoala, bursa Comenius Slovenia 2009

 

Prof.Ciobica Cezar
            Activitati diverse:
                                         -CONCURS DE POEZIE “C. DRACSIN”;
                                         -ZIUA MONDIALA A TEATRULUI(concurs de teatru scolar);
                                         -ZIUA MONDIALA A CARTII SI A BIBLIOTECARULUI;
Cerc de teatru scolar
Cenaclu literar”Floare albastra”
Revista “Din valurile vremii” în care sunt publicate creeatiile elevilor

Prof.Guraliuc Catalina
            Activitati diverse:
      
                                - Lumea operei lui sadoveanu(împreuna cu Scoala nr.7,Botosani                                   
                                        - Traditii romanesti  reflectate în literatura
                                        - Eminescu,Luceafarul poeziei române                                    
                                - Concurs Caragiale
                                        - Concurs Creanga-Viata si opera scriitorului
Teste in vederea tezei unice-Auxiliare  didactice-clasele VII-VIII

Prof.Gheorghinca Emilia
         Activitati diverse:
                              -Eminescu,luceafarul literaturii române
                                     -În lumea lui caragiale(concurs)
                                     -Creangă si copii
 

Proiect national        - Comunicare,realitate,limbaj
Colaborator  evaluare  alternativă-clasele V-VIII
Proiect Comenius-Malta,Europe sans frontiers-Familz folklore&traditions”
Proiect Grundtwig-Turcia-“Married 4 live”

Prof.Solcan Dorina                          
         Activitati diverse:

Participare la Simpozioane:
                                     -STRATEGII DE COMUNICARE IN ACTIVITATEA OPTIONALA
                                     -PROFESORUL DE LIMBA ROMANA SI ACTIVITATEA EXTRACURRICULARA
Proiecte transfrontaliere:
                                 - TRADITII,REALIZARI SI PERSPECTIVE ALE MANEGEMENTULUI SCOLAR IN COMUNITATILE VECINE
                                 - PE URMELE LUI STEFAN CEL MARE   
Cerc   Drepturile copilului
Carte publicata: Repere  în  activitatea  extracurriclară  şi optională     

                 
Imagini de la activităţile desfaşurate în cadrul catedrei noastre:

 

     

 

Notebook Bottle NeckBottle NeckBottle Neck
 

 

                           PREMII SI MENTIUNI LA  OLIMPIADE  SI  ALTE  CONCURSURI  ŞCOLARE:

              Prof.Borhan C.:

                        VII   A                                                               VIII C                                                   V A
               PANZARIU  BIANCA                                             NICULI   ANDREEA                                  TAUTEANU  ANDREI
               AMANALOAE  MALINA                                       IACOBITA  GEORGIANA                       ZGARCEA  IUSTINA
               DULGHERIU  IULIANA                                        HONCERIU  ALEXANDRA                      MIHAESCU  AMELIA
               MIHAI EDUARD                                                     PETRAS  MAGDA                    

 

               Prof.Guraliuc C.

                      VIII A                                                                       V C
             SIMINICEANU AMALIA                                        CHELARU  ANDREEA
             NAZARE  ISABELA                                               CIOBANU  ROXANA
                                                                                       GRIGORAS  ANDREEA
                                                                                       ANASTASIEI ALEXANDRU

 

              Prof .Moldovanu D.

                  VII B                                                              VIII E
          VAIPAM EMINA                                                       SAUCA VLAD
          CONSTANTIN DELIA                                               DRISCU IOANA
 

             Prof .Solcan D.

                VI D                                                                            VIII D
          BARSAN AMALIA                                                      CROITORU OTILIA
          ROTARIU LAVINIA
          BRASOVEANU ALEXANDRU
          TURCANU MELISA

         

 
Prof .Ciobica C.
 
 
AIOANEI CRISTINA
ANTON ANAMARIA
RUSU ALISIA
CRISTESCU CLAUDIA
 
     
 
Prof. Ghiorghinca Emilia
 
 
BRUMA OVIDIU
EFTIMIE ANDREEA
IACOB ANDREEA ELENA
BACIU DIANA- mentiune ,Olimpiada ,faza nationala
AFRASINEI DORINELA-mentiune ,Olimpiada ,faza nationala
GHEORGHINCA ANA  -MARIA-premiu special, Olimpiada ,faza nationala
PERDE ANDA LARISA- premiu special, Olimpiada ,faza nationala