Comisia STIINTE (fizică - chimie - biologie)

 

Anul scolar 2010-2011:

Profesori din comisie:

Nr.

crt.

Numele si prenumele profesorului

Facultatea absolvita

Specializarea

Vechimea

Gradul didactic

1

MERTICARU ARTIMIZIA

Univ. „A.I.Cuza” Iasi

Chimie universitara

19

I

2

BIOLAN DANIELA MARIANA

Fac. de Fizica Iasi

Fizica

20

I

3

BUDURUTA MARGARETA

I.P.Iasi- Fac. de Tehn. Chimica

Chimie –fizica

23

I

4

BUTNARIUC ANA

I.P.Iasi- Fac. de Tehn. Chimica

Chimie –fizica

25

DEF.

5

IHAROV OCTAVIA

Univ. „A.I.Cuza” Iasi

Biologie

25

DEF.

6

MISCA MARIANA

Univ. „A.I.Cuza” Iasi

Biologie

33

II

M ERTICARU ARTIMIZIA : Masterat în informatica

Management educational

BIOLAN DANIELA MARIANA : Masterat în : - Administratie si Institutii publice,

- Management educational

RESPONSABILITĂŢILE CADRELOR DIDACTICE ÎN ALTE COMISII, LA NIVEL DE ŞCOALĂ, JUDEŢ, NAŢIONAL

 

Nr.
crt.

 Numele şi prenumele profesorului

Atribuţii

În alte comisii din şcoală

În  comisii din judeţ

În comisii la nivel naţional

1

 

MERTICARU ARTIMIZIA

Directorul şcolii

-metodist ISJ
-membru în Consiliul Consultativ pe discipline
- mentor

-Formator naţional ARACIP
-Expert evaluator ARACIP
-membru în colectivul de redacţie a revistei : « Gazeta de chimie »
-expert în Corpul de Control al MECI

2

 

BIOLAN DANIELA MARIANA

Coordonarea activităţii de editarea revistei CM fcb

-profesor metodist CCD
-metodist ISJ pe management

 

3

 

BUDURUŢĂ MARGARETA

Responsabilul Comisiei Metodice a profesorilor de fizică – chimie – biologie
Persoană desemnată cu atribuţii în domeniul situaţiilor de urgenţă
Membru în Comisia de Calitate
Membru în C.A.
Diriginte la cl.VI A

 

 

4

BUTNARIUC 
ANA

Diriginte la cl.V A

 

 

 

5

IHAROV
OCTAVIA

Diriginte la cl.VIIA
Responsabil cu pregătirea elevilor pentru concursurile: „Sanitarii pricepuţi”, „Educaţie pentru sănătate”, etc

 

 

6

MIŞCĂ
MARIANA

 

 

 

 

Dotări:    

 

Notebook Bottle NeckBottle NeckBottle NeckBottle NeckBottle Neck
 

Ne mândrim cu:

1. REVISTA COMISIEI: « PE ARIPILE STIINTELOR NATURII » (revista cu ISSN)  

“Pe aripile stiintelor naturii” – creativitate, stiinta si comunicare cu ajutorul calculatorului

 

2. REZULTATE LA CONCURSURI SCOLARE, 2009 – 2010:

REZULTATE “MAGDA PETROVANU” (UNIV. “A. I. CUZA” IASI )

Nr. crt.

Numele si prenumele elevului

Premiul

Profesorul care

a pregatit elevul

1.

AFRASINEI DORINELA

MENTIUNE

BUDURUTA MARGARETA

2.

AIOANE FLORIN

DIPLOMA DE PARTICIPARE

BUDURUTA MARGARETA

3.

BUDURUTA DIANA

MENTIUNE

BUDURUTA MARGARETA

     

REZULTATE “PETRU PONI”

 

LUCRĂRI SCRISE

 

Nr. crt.

NUMELE ŞI PRENUMELE ELEVULUI

CLASA

PREMIUL

PROFESOR

PUNCTAJ

1

ABABEI DANA

VII

 

MERTICARU ARTIMIZIA

39

2

AFRĂSINEI DORINELA

VII

PREMIUL III

BUDURUŢĂ MARGARETA

90

3

AIOANE FLORIN

VII

MENŢIUNE

BUDURUŢĂ MARGARETA

85

4

ARSENIE IONUŢ

VII

MENŢIUNE

MERTICARU ARTIMIZIA

67

5

ATĂNĂSOAE ELZIRA

VII

 

MERTICARU ARTIMIZIA

 

6

BUDURUŢĂ DIANA OANA

VII

MENŢIUNE

BUDURUŢĂ MARGARETA

81

7

CAZACU ILINCA

VII

MENŢIUNE

MERTICARU ARTIMIZIA

68

8

CRAUCIUC ANDREEA

VII

 

BUDURUŢĂ MARGARETA

41

9

CONSTANTIN DELIA

VII

MENŢIUNE SPECIALĂ

MERTICARU ARTIMIZIA

56

10

HODOROGEA BIANCA

VII

 

BUDURUŢĂ MARGARETA

43

11

HONCERIU ALEXANDRA

VII

MENŢIUNE SPECIALĂ

MERTICARU ARTIMIZIA

51

12

IACOBIŢĂ GEORGIANA

VII

MENŢIUNE SPECIALĂ

MERTICARU ARTIMIZIA

58

13

ISPIR MARIA

VII

 

MERTICARU ARTIMIZIA

 

14

JALBĂ DIANA

VII

MENŢIUNE SPECIALĂ

BUDURUŢĂ MARGARETA

64

15

JALBĂ EDUARD

VII

MENŢIUNE SPECIALĂ

BUDURUŢĂ MARGARETA

55

16

MANCAŞ ANDREEA

VII

 

MERTICARU ARTIMIZIA

38

17

MANDACHE GABRIELA

VII

 

MERTICARU ARTIMIZIA

38

18

MAXIM MARTHA

VII

MENŢIUNE SPECIALĂ

BUDURUŢĂ MARGARETA

59

19

MITITELU EDUARD

VII

MENŢIUNE

BUDURUŢĂ MARGARETA

77

20

NICULI ANDREEA

VII

MENŢIUNE

MERTICARU ARTIMIZIA

65

21

PETRAŞ MAGDA

VII

MENŢIUNE

MERTICARU ARTIMIZIA

76

22

RUSU OVIDIU

VII

MENŢIUNE SPECIALĂ

MERTICARU ARTIMIZIA

55

23

SANDU ŞTEFAN

VII

MENŢIUNE

BUDURUŢĂ MARGARETA

65

24

VAIPAN EMIMA

VII

 

MERTICARU ARTIMIZIA

37

 

147 concurenţi clasa a VII-a

 

REFERATE

Nr. crt.

NUMELE ŞI PRENUMELE ELEVULUI

CLASA

TEMA

PREMIUL

PROFESOR

1

TĂNASĂ LOREDANA

VII

SOLUŢII

MENŢIUNE SPECIALĂ

MERTICARU ARTIMIZIA

2

ROMANIUC DIMITRINA

VII

3

COBILICI FLORENTINA

VII

4

VAIPAN EMIMA

VII

OZONUL ŞI STRATUL DE OZON

PREMIUL III

5

ACASANDREI MARINA

VII

6

POPILCIUC ANA

VII

7

PETRAŞ MAGDA

VII

CRISTALE

MENŢIUNE

8

CAZACU ILINCA

VII

9

STINGHERIU ANCA

VII

CHIMIŞTI

MENŢIUNE SPECIALĂ

10

ABABEI DANA

VII

11

MEREUŢĂ LUCIAN

VII

DROGURILE

 

12

CRACANĂ IONUŢ

VII

REZULTATELE CONCURSULUI DE CHIMIE  PENTRU CLASA a VII-a “RALUCA RIPAN”

Nr. crt.

Numele şi prenumele elevului

Premiul

Profesorul care
a pregătit elevul

1

AIOANE FLORIN

MENŢIUNE SPECIALĂ

BUDURUŢĂ MARGARETA

2

MITITELU EDUARD

DIPLOMĂ DE PARTICIPARE

BUDURUŢĂ MARGARETA

3

PETRAŞ MAGDA

MENŢIUNE SPECIALĂ

MERTICARU ARTIMIZIA

4

CAZACU ILINCA

DIPLOMĂ DE PARTICIPARE

MERTICARU ARTIMIZIA

REZULTATELE  CONCURSULUI DE FIZICĂ CREATIVĂ „ŞTEFAN PROCOPIU”

LUCRĂRI SCRISE

Nr. crt

Numele şi prenumele
 elevului

Clasa

Numele şi prenumele
 profesorului

Premiul

1

BRAŞOVEANU ALEXANDRU

VI

BUTNARIUC ANA

menţiune

2

IERIMICIUC GABRIEL

VI

BUTNARIUC ANA

menţiune

3

SANDU ŞTEFAN

VII

BUTNARIUC ANA

menţiune

4

AIOANE FLORIN

VII

BUTNARIUC ANA

menţiune

5

NICULI ANDREEA

VII

BIOLAN DANIELA

 

 

 

Nr
crt

Secţiunea

Elevii

Clasa

Prof. îndrumători

Premiul

1

TEHNICI DE
LABORATOR

BÎRSAN AMALIA
ROTARIU LAVINIA
BRAŞOVEANU ALEXANDRU

VI

BUTNARIUC ANA

Diploma Galilei

2

AUNGURENCI ROXANA
RUSU ALISIA
DUMITRIU ALEXANDRA

VI

BUTNARIUC ANA

 

3

VĂRVĂRUC EMANUEL
IFTIMIE SEBASTIAN
PANAINTE ADI

VI

BUTNARIUC ANA

 

4

JALBĂ DIANA
BUDURUŢA DIANA
AFRASINEI DORINELA

VII

BUTNARIUC ANA

 

 

Diploma Galilei

5

NICULI ANDREEA
IACOBIŢA GEORGIANA
HONCERIU ALEXANDRA

VII

BIOLAN DANIELA

 

6

FIZICA PE CALCULATOR

MITITELUL EDUARD
SANDU ŞTEFAN

VII

BUTNARIUC ANA

 

7

FIZICA APLICATA

AGOROAE MIRABELA
CROITORIU OTILIA
GRADINARU DIANA

VIII

BIOLAN DANIELA

 

Diploma Arhimede

8

REFERATE

ABABEI DANA
STINGHERIU ANCA

VII

BIOLAN DANIELA

Diploma Galilei

9

PETRAŞ MAGDA
CAZACU ILINCA

VII

BIOLAN DANIELA

Diploma Coandă

10

MEREUŢĂ LUCIAN
ARSENIE IONUŢ

VII

BIOLAN DANIELA

 

Diploma Galilei

 

11

DRIŞCU IOANA
LUPU GABRIELA

VIII

BUTNARIUC ANA

Diploma Arhimede

12

CARAS ALEXANDRA
HATMANU DIANA

VIII

BUTNARIUC ANA

Diploma Galilei

13

AFRASINEI DORINELA
BUDURUŢA DIANA

VII

BUTNARIUC ANA

Diploma Procopiu

14

MAXIM MARTHA
HODOROGEA BIANCA

VII

BUTNARIUC ANA

Diploma Coandă

15

COMPOZIŢII
ŞTIINŢIFICE

ILAŞ OANA-ALICE
GRIGOREANU ESTERA

VI

BUTNARIUC ANA

 

16

FILIP ANDREI
GRESCU ONISIM

VII

BUTNARIUC ANA

Diploma Einstein

17

AMOAŞEI EDUARD
IONIŢĂ BOGDAN

VII

BIOLAN DANIELA

Diploma Copernic

18

CARAS ALEXANDRA
HATMANU DIANA

VIII

BUTNARIUC ANA

 

19

DRIŞCU IOANA

VIII

BUTNARIUC ANA

Diploma Einstein

20

GRUP DE COOPERARE

AFRASINEI DORINELA
BUDURUŢĂ DIANA
AIOANE FLORIN
AANICĂI ALEXANDRU

VIII

BUTNARIUC ANA

 

21

SAUCĂ VLAD
POAMĂNEAGRA RĂZVAN
ŞURUBARU PAUL
PLIAN ALEXANDRU

VIII

BUTNARIUC ANA

Diploma

22

MAXIM MARTHA
HODOROGEA BIANCA
JALBĂ DIANA
MITITELU EDUARD

VIII

BUTNARIUC ANA

 

REZULTATELE LA “OLIMPIADA DE ŞTIINŢE PENTRU JUNIORI”

Nr. crt.

NUMELE ŞI PRENUMELE
ELEVULUI

CLASA

 

PREMIUL

NUMELE ŞI PRENUMELE PROFESORILOR
FIZICĂ / CHIMIE / BIOLOGIE

1

AANICĂI ALEXANDRU

VIII

DIPLOMĂ DE PARTICIPARE

 BUTNARIUC ANA / BUDURUŢĂ MARGARETA / IHAROV OCTAVIA

2

ACHIŢEI RĂZVAN

VIII

DIPLOMĂ DE PARTICIPARE

 BUTNARIUC ANA / BUDURUŢĂ MARGARETA / IHAROV OCTAVIA

3

BELU GEORGE

VIII

DIPLOMĂ DE PARTICIPARE

 BIOLAN DANIELA / BUDURUŢĂ MARGARETA / MIŞCĂ MARIANA

4

CROITORIU OTILIA

VIII

DIPLOMĂ DE PARTICIPARE

  BIOLAN DANIELA / BUDURUŢĂ MARGARETA / IHAROV OCTAVIA

5

DRIŞCU IOANA

VIII

DIPLOMĂ DE PARTICIPARE

  BUTNARIUC ANA / BUDURUŢĂ MARGARETA / MIŞCĂ MARIANA

6

FECIORU FLORENTINA

VIII

DIPLOMĂ DE PARTICIPARE

   BUTNARIUC ANA / BUDURUŢĂ MARGARETA / MIŞCĂ MARIANA

7

GRIGORAŞ ŞTEFAN

VIII

DIPLOMĂ DE PARTICIPARE

  BIOLAN DANIELA / BUDURUŢĂ MARGARETA / MIŞCĂ MARIANA

8

GRIGORESCU CEZAR

VIII

DIPLOMĂ DE PARTICIPARE

  BIOLAN DANIELA / BUDURUŢĂ MARGARETA / MIŞCĂ MARIANA

9

GUZU PAULA

VIII

DIPLOMĂ DE PARTICIPARE

  BIOLAN DANIELA / BUDURUŢĂ MARGARETA / MIŞCĂ MARIANA

10

LUPU GABRIELA

VIII

DIPLOMĂ DE PARTICIPARE

   BUTNARIUC ANA / BUDURUŢĂ MARGARETA / MIŞCĂ MARIANA

11

MANCIU IUSTIN

VIII

DIPLOMĂ DE PARTICIPARE

  BIOLAN DANIELA / BUDURUŢĂ MARGARETA / MIŞCĂ MARIANA

12

SAUCĂ VLAD

VIII

DIPLOMĂ DE PARTICIPARE

   BUTNARIUC ANA / BUDURUŢĂ MARGARETA / MIŞCĂ MARIANA

3. ORGANIZAREA SIMPOZIONULUI „GALILEOSCOPUL” ŞI CU REZULTATELE OBŢINUTE

REZULTATELE OBŢINUTE LA SIMPOZIONUL „GALILEOSCOPUL” 2010 DE ELEVII NOŞTRI:

NR.
CRT

NUMELE si PRENUMELE

CL

PROFESOR

SECTIUNEA

DIPLOMA

1

ACATRINEI BIANCA MARIA

VI

GURIŢĂ CONSTANTIN

REFERATE

PREMIUL II

2

TIMOFTI ALEXANDRU

VI

GURIŢĂ CONSTANTIN

REFERATE

PREMIUL I

3

BÎRSAN AMALIA , ROTARIU LAVINIA

VI

BUTNARIUC ANA

REFERATE

PREMIUL III

4

PETRAŞ MAGDA, CAZACU ILINCA

VII

BIOLAN DANIELA

REFERATE

PREMIUL I

5

ARARIŢEI ALEXANDRA, LAZĂR ANDREEA, PÂNZARIU BIANCA ELENA, ZUGRAVU ANCA

VI

GURIŢĂ CONSTANTIN

FIZICA APLICATA

PREMIUL II

6

DULGHERIU IULIANA, FUNDUIANU HRISTIANA, MIHAI MĂDĂLINA

VI

GURIŢĂ CONSTANTIN

FIZICA APLICATA

PREMIUL II

7

CONŢAC PETRU, PANAINTE ALIN, PINTILEI EDUARD, STRIBLEA IOSUA

VI

BUTNARIUC ANA

FIZICA APLICATA

 MENŢIUNE

8

ROMAN MARIA

VI

BIOLAN DANIELA

AFISE/POSTERE

PREMIUL III

9

HALAICU VASILE

VIII

BIOLAN DANIELA

AFISE/POSTERE

 MENŢIUNE

10

CARP MĂLINA, LUPU GEORGIANA

VI

GURIŢĂ CONSTANTIN

AFISE/POSTERE

PREMIUL III

11

CONDREA GEORGE, MANOLIU ADRIAN

VI

GURIŢĂ CONSTANTIN

AFISE/POSTERE

PREMIUL III

12

CORDUNEANU PAULA

V

BUDURUŢĂ MARGARETA

AFISE/POSTERE

PREMIUL I

13

BOGHIAN DIANA

V

BUDURUŢĂ MARGARETA

AFISE/POSTERE

PREMIUL II

14

FECIORU FLORENTINA, COSTAŞ ELENA 

VIII

BUTNARIUC ANA

AFISE/POSTERE

MENŢIUNE SPECIALĂ

15

SAUCĂ VLAD, ŞURUBARU PAUL, POAMĂNEAGRĂ RĂZVAN

VIII

BUTNARIUC ANA

AFISE/POSTERE

PREMIUL III

16

LUPU GABRIELA, DRIŞCU IOANA

VIII

BUTNARIUC ANA

AFISE/POSTERE

 MENŢIUNE

17

 CREŢU ALEXANDRA, GIREADĂ ALEXANDRA

VIII

BUTNARIUC ANA

AFISE/POSTERE

MENŢIUNE SPECIALĂ

18

ANGHELUŞ ELIZA, LUPU DIANA

VI

BUTNARIUC ANA

AFISE/POSTERE

 MENŢIUNE

19

RĂDUCANU BIANCA

V

BUDURUŢĂ MARGARETA

AFISE/POSTERE

PREMIUL II

20

ZGÎRCEA IUSTINA

V

BUDURUŢĂ MARGARETA

AFISE/POSTERE

PREMIUL I

21

ŞTEFANOV DELIA, MIHĂIESCU AMELIA, VIŞANU ECATERINA

V

BUDURUŢĂ MARGARETA

AFISE/POSTERE

PREMIUL I

22

CARAS ALEXANDRA, HATMANU DIANA

VIII

BUTNARIUC ANA

AFISE/POSTERE

MENŢIUNE SPECIALĂ

23

IVANOV PAULA, CRAUCIUC ANDREEA, CRAUCIUC IONELA, CIOBANU MĂDĂLINA

VII

BUTNARIUC ANA

AFISE/POSTERE

MENŢIUNE SPECIALĂ

24

COJOCARIU MĂDĂLINA, MATEI ALEXANDRU

VIII

BUTNARIUC ANA

AFISE/POSTERE

 MENŢIUNE

25

HALUCĂ CEZARA, CAMILAR OTILIA

VII

BUTNARIUC ANA

AFISE/POSTERE

PREMIUL III

26

FLORESCU RĂZVAN

VII

BUTNARIUC ANA

AFISE/POSTERE

PREMIUL I

27

CONSTANTIN GABRIEL, GRESCU ONISIM

VII

BUTNARIUC ANA

AFISE/POSTERE

PREMIUL I

28

BĂDILIŢĂ AURORA

VII

BUTNARIUC ANA

AFISE/POSTERE

MENŢIUNE SPECIALĂ

29

LUPAN LAVINIA, OSTACI DIANA

VIII

BUTNARIUC ANA

AFISE/POSTERE

 MENŢIUNE

30

BRUMĂ OVIDIU, HANCIUC DAN

VIII

BUTNARIUC ANA

AFISE/POSTERE

 MENŢIUNE

31

ACHIŢEI RĂZVAN, AANICĂI ALEXANDRU

VIII

BUTNARIUC ANA

AFISE/POSTERE

MENŢIUNE SPECIALĂ

32

LETOS ŞTEFAN, CÎŞLARIU COSMIN

VII

BUTNARIUC ANA

AFISE/POSTERE

MENŢIUNE SPECIALĂ

33

ARICIUC RĂZVAN

VII

BUTNARIUC ANA

AFISE/POSTERE

 MENŢIUNE

34

ACHIŢEI ELENA, MOCANU SORINA, ICHIM ALEXANDRA, MUNTEANU IOANA

VII

BUTNARIUC ANA

AFISE/POSTERE

 MENŢIUNE

35

URSACHE ALINA

VII

BUTNARIUC ANA

AFISE/POSTERE

PREMIUL III

36

BRAŞOVEANU ALEXANDRU

VI

BUTNARIUC ANA

AFISE/POSTERE

PREMIUL III

37

MUNTEANU MARIAN

VII

BUTNARIUC ANA

AFISE/POSTERE

MENŢIUNE SPECIALĂ

38

ILAŞ ALICE

VI

BUTNARIUC ANA

AFISE/POSTERE

PREMIUL I

39

GRIGOREANU ESTERA

VI

BUTNARIUC ANA

AFISE/POSTERE

PREMIUL II

40

IACOB LAVINIA, POPILCIUC RUBEN, AMARIEI VLAD, ICHIM RĂZVAN

IV

SURDU DENIS, CIOBANU CĂTĂLINA

AFISE/POSTERE

PREMIUL I

41

ZUGRAVU DANIEL, STÎNGACIU GABRIELA, AMARIEI VLAD

IV

SURDU DENIS, CIOBANU CĂTĂLINA

AFISE/POSTERE

PREMIUL II

42

IACOB LAVINIA, APETROAEI CLAUDIU

IV

SURDU DENIS, CIOBANU CĂTĂLINA

AFISE/POSTERE

PREMIUL II

43

CRĂINICIUC ALEXANDRA, ICHIM RĂZVAN, ADĂSCĂLIŢEI MARIAN, IORDACHE IULIAN, ROT ROBERTO, AURSULESEI ŞTEFAN

IV

SURDU DENIS, CIOBANU CĂTĂLINA

AFISE/POSTERE

PREMIUL III

4. PARTENERIATE

STUDIUL SISTEMULUI SOLAR-Şcolile 8+13 Botoşani + Observatorul Astronomic SV

În vizită la Planetarium Suceava

GÂNDIŢI FIZICA- Şcolile: 8, 17, 13 Botoşani + Şcoala 2 Rădăuţi Sv

5. ORGANIZAREA  DE  EXCURSII ŞCOLARE